Hei!
Denne gule kaken (suksess kake) er bare sååå god og bytter en sukker med annen søtning som feks sukrin så blir det en litt sunnere versjon som kan den nytes med bedre samvittighet også på mørke høst dager. Denne kaken skal vi kose oss med i helgen! Jeg har brukt sukrin i kakebunnen som søtning her, men det kan fint byttes ut med annen søtning feks natreen strø. Sukrin melis i kakeglasuren er jeg usikker på andre alternativer uten sukker som kan benyttes.
Gul kake/suksess terte
4 eggehviter
100 gram sukrin melis
150 gram mandel mel (malte mandler)
1 ts bakepulver
Gul krem
6 eggeplommer
100 gram sukrin melis
2 dl fløte
2 ts vanilje pulver
170 gram smør
Sett stekeovnen på 175 grader.
Ha 4 eggehviter (ta vare på eggeplommene som skal brukes i den gule kremen)i en ren bolle og visp til den er blitt fluffy og hvit.
Bland inn forsiktig det tørre (sukrin, mandelmel og bakepulver).
Hell røren i en kakeform ca 20 dm og sett midt i ovnen i ca 20 minutt. Kjekk med en kakestikke om kaken er ferdigstekt.
Så lager du den gule kremen: Start med å ha 6 eggeplommer i en tykkbunnet kasserolle sammen med fløte, vanilje og sukrin.
La dette få et lite oppkok til det begynner å tykne mens du rører hele tiden. Sett det så et kjølig sted for å avkjøles.
Nå kan du vispe smøret til det blir hvitt.
Pisk så inn den gule kremen (som nå er helt avkjølt) i smøret.
TIPS:Er den veldig flytende så kan du sette kremen noen timer i kjøleskapet så vil den tykne.
Legg den gule kremen utover kaken.
Pynt gjerne med litt raspet sjokolade.
Håper det smaker!
GOD HELG!
#sukesskake #suksekake #gulkake #lavkarbo
Elsker gul-kake..og din var delikat og pen og se på også 🙂 Klem <3
Tusen takk 🙂 Ja gul kake er såååå god <3 Klem 🙂
Den er veldig god 🙂 Jeg prøver å holde meg unna litt sånt nå..Er ikke helt god i magen. Så søtt og sånt dropper jeg. Og melk. Men kanskje sukkerfritt ikke er så dumt for magen…Hm..
Så kjedelig at magen ikke er helt i form! Sikkert lurt å holde seg unna melk og søtt, inkludert søtningsstoffer. God bedring <3 🙂
Den så himmelsk god ut. Hvor mye karbohydrater er det i den? 😀
Tusen takk <3 Det er ca 16 gram karbo i hele kaken 🙂
Hvor mange karbo er det i hele kaken?
Det er ca 16 gram karbo i hele kaken 🙂
Og den er SÅ GOD!!! mmmmmmmmmmm har elsket den siden barnsben 😀
Ja denne kaken er god 🙂
Nammm..den er jo bare så god!
Ja sant den er 🙂