Hei!
Ikke lenge til 17. mai nå, og ingen 17.mai uten rømmegrøt som er en tradisjon hos oss å spise på 17. mai! Siste årene har jeg laget rømmegrøt enten bare med gresk yoghurt som blir en lettere og friskere variant, eller jeg har brukt halvparten med rømme og gresk yoghurt. Idag legger jeg også ved en lavkarbo versjon av rømmegrøten.
Liker du rømmegrøt?
Rømmegrøt
(4 porsjoner)
2 beger med seterrømme
ca 2 dl hvetemel
5 dl melk
1/2 ts salt
sukker
kanel
spekemat
rosiner (om ønskelig)
Kok opp rømmen mens du rører, kok i ca 2 minutter, da kan du tilsette halvparten av melet mens du visper.
Det vil nå piple frem smør og det kan du lett fjerne med en spiseskje og legge i en skål (kan brukes igjen når du serverer grøten)
Dryss i resten av melet og visp godt.
Spe med melk mens du rører til grøten er passe tykk
smak til med salt mot slutten av koketiden.
Server med det smeltede smøret, sukker, kanel og spekemat.
Annet som også er godt på rømmegrøten er rosiner, finhakkede mandler og nøtter, tranebær og finhakkede aprikoser for å nevne noe.
TIPS: Jeg har de siste årene (som skrevet i innledningen) laget rømmegrøt med gresk eller tyrkisk yoghurt det blir litt friskere smak og smaker virkelig kjempegodt! Du kan også ha halvparten med gresk/ tyrkisk yoghurt og halvparten med rømme.
Her kommer også en lavkarbo versjon av rømmegrøt som også smaker godt.
Lavkarbo rømmegrøt
(4 porsjoner)
2 ss meierismør
4 beger seterrømme
spe med litt kremfløte eller melk
ca 4-6 ts Johannesbrødkjernemel (røres ut i ca 1/2 dl kaldt vann)
1 ts salt
sukrin+
kanel
spekemat
Smelt smøret i en kjele og visp inn rømme.
Ha i litt fløte eller melk og la dette koke opp og tilsett etterhvert johannesbrødkjernemel blandet ut i litt kaldt vann ( 1/2 dl vann) for å jevne grøten visp godt for å unngå klumper.
Tilsett litt salt og sukrin + etter smak.
Blir grøten for tykk kan du spe med litt melk eller fløte.
Server med spekekjøtt, sukrin +, kanel og gjerne rosiner.
Håper det smaker!
#spisogspar #matglede #helse #tips #oppskrift #søndag #helg #matfrabunnen #hjemmelaget #lavkarbo #hverdag # bilde #foto #rømmegrøt #lavkarbo #mat #17mai #helg #spekemat #mat #blogg
Åh vad gott!
Åh så godt!
Ser jo nydelig ut!
Victoria Larsen: Tusen takk <3
Tanja Amanda Höglund Pettersen: Tusen takk <3
Bella: Tusen takk <3
Rømmegrøt er kjempe godt! Fikk veldig lyst på det nå
Jeanett Michelle: Tusen takk <3 Ja rømmegrøt er kjempegodt :))
Så godt det så ut!
Ønsker deg en fin kveld 
elisebr: Tusen takk <3 God kveld til deg
Takk for oppskrift!

(Men rosiner er vel strengt tatt ultra-høykarbo!)
Svein Vold: Bare hyggelig
Men hvor ser du rosiner? Ingen rosiner i denne oppskriften 